Hlavní strana » Jinýma očima
Jinýma očima, 20. 1. 2025
Svět pookřál nadějí, že jedno z hlavních válečných ohnisek současného světa – Blízký východ - získalo konečně naději na konec zabíjení – Izrael a Hamás dosáhly v Kataru dohody o příměří. Po roku a čtvrt děsivého vraždění, ničení, vyhánění a humanitární katastrofy byl Izrael a teroristé z Hamásu dotlačeni k dohodě o deeskalaci konfliktu a zastavení bojů. Ta předpokládá postupné propuštění zadržovaných izraelských rukojmí a postupný odchod izraelské armády z Gazy.
Jinýma očima, 15. 1. 2025
Aby se to všechno „stihlo“, podepsal těsně před koncem roku 2024 ministr školství Mikuláš Bek tzv. reformu výuky. Je to prý největší reforma za posledních dvacet let. Podepsal, ale její znění prostřednictvím ministerstva školství nenechal zveřejnit. Pedagogická ani občanská veřejnost tak nevěděly, co se v reformě skrývá. Bek slíbil, že se vše dozvíme až v polovině ledna 2025, „až proběhnou poslední jazykové úpravy“. Včera Bek s „reformou“ předstoupil a zdráhám se uvěřit, že svá slova o „největší reformě za posledních dvacet let“ myslel vážně.
Jinýma očima, 13. 1. 2025
Začínáme žít v podivné éře. Po čtyřech dekádách studené války, kdy se dvě supervelmoci a jimi vedené bloky držely navzájem v klinči, a po euforickém období fukuyamovské iluze konce dějin po pádu komunismu se najednou zcela zjevně vracíme zpátky. Nevracíme se však někam do směšně zpuchřelých osmdesátých let minulého století, kdy na oficiálně hlásané nepřátelství vůči těm za železnou opnou už nikdo nevěřil a kdy hesly doby byla kontrola zbrojení a uvolňování napětí.
Jinýma očima, 6. 1. 2025
Sváteční promluvy prezidenta Pavla a premiéra Fialy byly široce komentovány již v minulém týdnu, přesto si k nim dovolím přidat jednu obecnější poznámku. Oba představitelé se prezentují jako obdivovatelé a následovníci Václava Havla, jehož jménem se zaklínají při každé příležitosti. Ten ve svém prvním novoročním projevu řekl, že nebyl zvolen proto, aby svým spoluobčanům lhal a vyslovil tehdy pravdivý soud – „Naše země nevzkvétá“.
Jinýma očima, 23. 12. 2024
Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a všem lidem připomínající, že se svět už přestal ponořovat do stále hlubší tmy, že slunce na své pouti oblohou dosáhlo své jižní úvrati a začíná se vracet. Obě poselství dávají lidem naději na život pozemský i věčný. V každodenním shonu si tyto souvislosti málo uvědomujeme a připomínáme, ale přesto cítíme, že tradice vánoc patří k tomu nejkrásnějšímu, co člověka v naší kultuře provází životem.
Jinýma očima, 9. 12. 2024
Svět s překvapením hledí na bleskurychlý pád režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který se nečekaně a prakticky bez boje zhroutil v důsledku triumfálního tažení jeho islamistické opozice. Překvapivě proto, že Asadova diktatura odolala Západem podporované vlně Arabského jara a s ruskou a íránskou podporou dokázala zvítězit v nesmírně krvavé a devastující občanské válce, která trvala od roku 2011 téměř do konce dekády. Fakt, že se Asadův režim téměř bez boje zhroutil, a to právě v situaci zásadních změn a nejistot na blízkovýchodní i světové scéně, proto pochopitelně vyvolává řadu otázek.
Jinýma očima, 20. 11. 2024
Vzťahy medzi slovenským a českým národom sú natoľko kvalitné, úprimné a srdečné, že ich nemôže narušiť žiadne dočasné nedorozumenie medzi aktuálnymi vládami. Zhodli sme sa na tom s bývalým prezidentom Českej republiky Václavom Klausom, ktorého som dnes mal tú česť privítať v Prezidentskom paláci spoločne s manželkou Liviou, bývalou českou veľvyslankyňou na Slovensku.
Jinýma očima, 18. 11. 2024
Václav Klaus ve svém obsáhlém projevu na pražské Vysoké škole ekonomické, v němž se zamýšlel nad letošním 35. výročím Listopadu 1989 a jeho širšími souvislostmi, mimo jiné konstatoval, že máme dnes blíže k padesátým letům než k roku 1989. Myslel tím, že k překonání dnešního moderního zeleného socialismu, který současný Západ promořil, zbývá ještě velmi dlouhá cesta.
Jinýma očima, 13. 11. 2024
Navzdory atentátu na jeho osobu, ochablé ekonomice, sílící migrační krizi, hrozbě globálního konfliktu či faktickému rozvratu americké společnosti za vlády Demokratů nebylo až do oznámení prvních průběžných výsledků vítězství Donalda Trumpa vůbec jisté.
Jinýma očima, 12. 11. 2024
Před výbory Evropského parlamentu vrcholí slyšení kandidátů na členství v Evropské komisi. Tomuto procesu se říká „grilování“ - ovšem jedině z toho důvodu, aby se voličům vnutila představa, že nominanti prochází jakousi „názorovou torturou“, že vůbec nic nemají jisté a že vše je především demokratické. Málo co je ovšem tak vzdálené pravdě. Ze zkušenosti vím, že pozice pro jednotlivé lidi jsou předem „vyhandlované“, hlavní otázky jsou kandidátům většinou předem známé a jejich odpovědi nebývají překvapující.
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.