Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Václav Klaus pro MF Dnes:…


Václav Klaus pro MF Dnes: Zrušení dluhové brzdy a ekonomové nekřičí

Rozhovory, 22. 3. 2025

Nová německá vláda chce – po měsíci od voleb – využít starou vládní koalici (ve které CDU nebyla) k prolomení tzv. dluhové brzdy, která byla v Německu zavedena v roce 2009. Potřebuje k tomu změnu jejich „Základního zákona“, což vyžaduje v Bundestagu dvoutřetinovou většinu. Tato „brzda“ byla v Německu zavedena v momentu, kdy krize let 2008-2009 vedla k vytváření velkých deficitů státních rozpočtů a obezřetné Německo chtělo – na rozdíl od zbytku EU – vytvořit nějakou „brzdu“.

Již jednou k prolomení této dluhové brzdy došlo – bylo to po zahájení ukrajinské války, v roce 2022, kdy bylo rychle, ne-li překotně rozhodnuto, že nákupy pro Bundeswehr mohou být financovány novými výdaji ve výši 100 miliard euro nad tuto „brzdu“. Bylo to v situaci, kdy Německo chtělo využít nečekané války k přidání peněz německé armádě, aby se na eventuální budoucí válku mohla lépe připravovat.

V únoru byly volby, zvítězil v nich Merz a CDU (spolu s CSU) a válkychtivý Merz chce rychle nové peníze – nad schválený státní rozpočet. Má jít o 900 miliard euro, z toho 400 miliard pro Bundeswehr a 500 miliard pro budování infrastruktury. Protože k dvoutřetinové většině bude CDU a SPD potřebovat i Zelené, něco musí zbýt (nebo být přidáno) i na fiktivní boj s klimatickými změnami. Je to všechno velmi průhledné. Infrastruktura může být v Německu dlouhodobě zanedbaná, ale není to žádná novinka nebo aktualita. Proč to chce Merz právě teď? Proč to chce mimo jakékoli standardní rozpočtové rozhodování?

Mně to žádný smysl nedává, resp. nedávalo, dokud jsem neobjevil, že to Merz chce schválit ještě in März, ještě v březnu, starým parlamentem, ve kterém dominovala Scholzova SPD, sociální demokratická strana (která letošní únorové volby historickým debaklem své strany prohrála). Budoucí kancléř Merz se snaží vytvořit situaci, kdy se to sice schválí, ale jeho nové vládě to nebude připisováno. Tento návrh navíc umožňuje zadlužování jednotlivých spolkových zemí, což je považováno za zásah do německého federalismu.

Neznám detaily jednacího řádu německého Bundestagu, ale nedovedu si představit, že by se u nás něco takového mohlo stát. Že by v době povolebního vyjednávání o nové koalici, mohla stará většina schválit něco tak zásadního. Tuto změnu iniciuje údajně pravicová CDU a její po léta ukřivděný šéf, který se chce za každou cenu co nejvíce pomstít Angele Merkelové, která ho od roku 2001 až do svého odchodu z politiky „dusila“. On už tehdy chtěl být následovníkem Kohla.

Rozumní němečtí ekonomové na to říkají, že jediným výsledkem bude inflace, s vysokou pravděpodobností inflace vysoká. Může tento spěch stát Merzovi za to? Nemám pro to žádné rozumné vysvětlení. Proto mne to utvrzuje v názoru, že německé volby dopadly špatně. Léta jsem kritizovával Fialovu vládu, že dělá obří deficity „jako kdyby nebylo žádné zítra“. Mysleme na tyto věci i my v letošních podzimních volbách.

Václav Klaus, publikováno v MF Dnes dne 22. 3. 2025

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu