Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Odpovědi Václava Klause na…


Odpovědi Václava Klause na otázky Parlamentních listů

Rozhovory, 23. 12. 2023

1. Pane prezidente, politickou tečku za rokem 2023 napsal prezident Petr Pavel. Dle něj nastane ve vývoji války na Ukrajině „významný posun“, který „nebude úplně v tom nejlepším slova smyslu, jak bychom si ho představovali“. Lze říci, že rok 2023 byl rokem, kdy začaly padat některé iluze, kterými nás krmila mainstreamová média?

Do hlavy a způsobu myšlení prezidenta Pavla nevidím, a proto nevím, co tím mohl myslet. Všímáme si ale výrazného posunu v médiích. Dříve nedotknutelná Ukrajina začíná být kritizována. To je radikální obrat. Třeba to povede k tomu, že se o ukrajinské válce konečně začne mluvit vážně. A třeba to povede i k tomu, že budou zahájena jednání o příměří a o ukončení války. Jsem přesvědčen, že by si to lidé v Rusku i na Ukrajině přáli. Určitě by si to – s výjimkou paní Černochové a spol. – přáli i lidé v České republice. Já v každém případě. A všichni lidé, se kterými se setkávám, určitě také.

2. Co stále přetrvává, je představa, že Green Deal je „nutnost“, případně že je to základ budoucí prosperity. Ale i u nás se díky zeleným dotacím opět zvedne cena elektřiny. Nechají si Evropané líbit růst svých životních nákladů a začnou příští rok – třeba ve volbách do Evropského parlamentu – Green Deal minimálně brzdit?

Green Deal určitě není nutnost, ale záměrné trestání světa zelenými fanatiky, kteří zneužívají přírodu ke svým politickým cílům. Jejich ambicí je získat moc a manipulovat lidmi. To je prazáklad zelené ideologie od jejího zrodu v polovině 19. století a od jejího rozletu v posledních desetiletích století dvacátého. Green Deal není základem prosperity, je hřebíčkem do rakve prosperity. Zvýšení cen elektřiny je jen jedním z důsledků zelené ideologie. Evropané si zelenou ideologii už dávno „nechávají líbit“, v některých zemích si dokonce zelené volí do vlády. Prototypem zelenosti je nikoli náhodou Německo. Tam falešná apoteóza přírody vznikla, tam byla v éře fašistického systému vehementně propagována a tam se stala součástí vládní ideologie v poslední třetině 20. století. Nevěřím, že budou volby do Evropského parlamentu o Green Dealu, kéž by byly.  Když vidím, kdo u nás do něj kandiduje, a když vím, jak funguje Evropský parlament, velkou šanci změně nedávám. 

3. Češi čekají, že příští rok nebude lépe. Ekonomové to vlastně potvrzují. Jak nastartovat českou ekonomiku, když lidé slyší ze všech stran, že bude hůř – a neutrácejí?

Česká stagnace není způsobena tím, že lidé neutrácejí. Tento můj výrok není v rozporu s fakty, že výdaje lidí na spotřebu už dva roky klesají. Tento pokles není příčinou, ale důsledkem nefungování české ekonomiky. K jejímu lepšímu fungování nepřispějí ani ambice vybírat strategické investice ministry a jejich úřady, ani narůstající digitalizace, ale ani eventuální budoucí větší moudrost umělé inteligence. Naše ekonomika potřebuje znovu radikální systémovou změnu. Už bychom si zase měli odvážit říci, že potřebuje novou transformaci. Jde o lepší ekonomický systém, nikoli o lepšího Stanjuru, Síkelu nebo Výborného.  

4. Katoličtí věřící dostali k Vánocům netradiční „dárek“: Papež vyhlásil, že kněží mohou žehnat párům stejného pohlaví. Liberálové jásají, že se církev „modernizuje“. Akademická sféra, média, teď už i církev... Jak zastavit tyto proměny institucí, které mají být pilíři společnosti?

Já nechci radit kněžím, komu mají žehnat, ale nad záběry z Vatikánu tohoto týdne jsem se zhrozil. Žádná modernizace církve to není, je to opuštění základních myšlenek katolické církve a já jsem přesvědčen, že to probíhá od chvíle odstoupení papeže Benedikta XVI. z jeho funkce. Dostal jsem ještě před Štědrým večerem vánoční dárek, nové české vydání knihy papeže Benedikta XVI. Ježíš Nazaretský. Budu si to o Vánocích číst, snad mně to vysvětlí, proč dnešní církev opouští své principy. Benedikt XVI. by to neudělal.

5. Abychom skončili optimisticky: Vládu nechválíte, to je veřejně známo. Nicméně, vykonal v roce 2023 ve veřejném prostoru někdo tak záslužnou věc, že si zaslouží pochvalu a vyzvednutí?

Před nadiktováním své asistentce odpovědi na tuto otázku jsem asi pět minut mlčel.  Bohužel nic a nikoho najít nemohu, samozřejmě mluvím jen o vládě, ne o české zemi. Nezbývá mi, než odpovědět známým bonmotem: čím méně zásahů vláda udělala, tím bylo lépe. Už v raném novověku platilo pravidlo – když vláda (nebo parlament) zasedá, drž si peněženku.

P.S.: I když jsem už redakci Parlamentních listů odeslal své odpovědi na jejích pět otázek, dodatečně jsem získal jinou odpověď na tu poslední. Odpovídal jsem před tragickým, šíleným, české tradici, českému způsobu uvažování a českému stylu chování neodpovídajícím masovým vražděním na Filosofické fakultě. Je třeba ocenit zásah policie, který vůbec nebyl snadný, jakož i poděkovat všem dalším složkám záchranného systému. I naše politická scéna dokázala v těžké chvíli přiměřeně zareagovat.

Jaroslav Polanský, Parlamentní listy, 23. 12. 2023 

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu