Hlavní strana » Rozhovory » Odpovědi Václava Klause na…
Rozhovory, 20. 12. 2021
Pane prezidente, další mimořádně náročný rok se blíží k závěru. Částečně jsme ho opět prožili v lockdownu spojeném s ekonomickými škodami, omezením svobod apod. Blýská se na lepší časy? Jaká máte očekávání do budoucna?
Zda se blýská na lepší časy, nevím. Vím, že je povinností nešířit skepsi a pesimismus, obecně a před Vánoci zvláště. Za stejně mylné však považuji šířit naivní optimismus. Vidím obrovské problémy, jejichž řešení (či neřešení) stojí před naší zemí. Vidím šířící se inflaci, která se dotýká milionů lidí, vidím bezkoncepční chování vůči covidové epidemii (a bezhlavé propadnutí kovidismu), vidím šílený Zelený deal (který překvapivě kritizuje i prezident Zeman). Takže nevím, na co se přesně blýská.
Druhá půlka roku byla poznamenána především volbami, v nichž padl Andrej Babiš. Opakovaně jste říkal, že volby prakticky změnu nepřinesou. Vidíte to po jmenování vlády stejně?
Vláda „vládne“ asi tři dny, nechci ji předčasně hodnotit. Veliký problém vidím v nesourodosti (nehomogenitě) vládní pětikoalice a nemenší problém vidím ve velmi pochybné kvalifikovanosti řady ministrů. Evergreenem je pirátský ministr zahraničí. Ale mě neméně trápí muzikolog v roli ministra pro evropské záležitosti. Za absurdní považuji vytvoření ministerstva pro vědu, čemuž jsme se tři desetiletí bránili. Paní ministryni neznám, ale nevím, jak může starostka Dobřichovic a absolventka „vysoké školy“ politických věd v Kolíně (nikoli nad Rýnem, ale nad Labem) řídit vědu a vědce.
Koalice mluví o tom, že chce znovuoživit “havlovskou” zahraniční politiku s důrazem na lidská práva. Chystá se také “revize” vztahů s Ruskem a Čínou. Co si pod obojím podle Vás představit? Jaké dopady taková politika může mít pro naše zájmy vč. těch ekonomických?
Zahraniční politika má vyjadřovat zájmy, nikoli dobově podmíněné „ideje“. Lidská práva jsme dlouho řešili na Blízkém Východě, v Afghánistánu, a dopadlo to vždycky velmi špatně. I „humanitární“ bombardování Jugoslávie nebylo rozumnou, zájmy podmíněnou politikou. Přijměme reálnou pozici našeho malého státu a chovejme se podle toho.
Rostoucí ceny energií přivádí mnoho českých domácností do energetické chudoby a bídy. Ceny ženou vzhůru emisní povolenky, s nimiž se spekuluje, ale nepochybně i stále extrémnější nápady ve vztahu k tzv. Green dealu. Mají se občané připravit na to, že příští rok bude v tomto směru ještě horší? Stanou se časem pro část populace automobily, ale dokonce i elektrická energie luxusem? A lze tomu podle Vás čelit?
Opravdu se obávám, že bude energetická situace horší a horší, že budou ceny energií růst a že můžeme očekávat i výpadky dodávek energie. Tentokráte to není defekt trhu (nebo zlých dodavatelů ropy či plynu), tentokráte je to záměr pomýlených evropských elit v čele s hlavními představiteli současné Evropské unie. Tito politici a ideologové chtějí, aby byly automobily a elektrická energie luxusem. Proto je záměrně zdražují. Čelit se tomu mělo ve volbách, měly se volit politické strany, které se proti tomu ostře vymezovaly. Nejsem si jist, jak se s tím vyrovná naše pětikoalice.
Podzimní klimatický summit OSN v Glasgow jste nazval veletrhem šílených nápadů. Vedle jiných oborů stále více “zelená” i bankovní sektor. Slyšíme hrozby, že banky budou u projektů zohledňovat jejich ekologičnost. Velmi podobné to začíná být v mnoha dalších oblastech. Žijeme ještě v kapitalismu? Kam až se ty šílené nápady mohou vyvinout?
Na výrok „veletrh šílených nápadů“ (z anglického Vanity Fair, což byl mimochodem název jednoho zajímavého amerického časopisu) si už skoro nepamatuji. Ale je to tak. Zelenání bankovního a finančního sektoru mne nesmírně trápí a v polovině listopadu jsem o tom napsal rozsáhlejší článek s názvem „Nedělejme staré chyby“ do týdeníku Hrot. Teď si uvědomuju, že tam jsem použil výrok „veletrh šílených nápadů“. Vždycky jsem hájil „trh bez adjektiv“, proto teď cítím potřebu bojovat proti zelenému trhu. Ptáte se, zda ještě žijeme v kapitalismu. Je to kapitalismus velmi posunutý, omezený, přiškrcený. Už se to zase začíná blížit reálnému socialismu.
Radim Panenka, Parlamentní listy, 20. prosince 2021
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.